Lazer Epilasyon

Novar Epilasyon İzmir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde artık ağda sir gibi yöntemlerin yerine yeni teknolojik sistemler almaktadır. Bunlardan biri de lazerdir. Lazer epilasyon dalga boyu belli bazı ışık kaynaklarının etkisi ile istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlar.

Cilde uygun lazer ışığı seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, ısıya dönüşerek ve çevre dokuya zarar vermeden sadece kökün kendisini ve çekirdek hücreyi tahrip eder.

Yaklaşık olarak 40 yıldır tıbbın her dalında rahatlıkla kullanılan lazer sistemi popülerliğini epilasyon alanında yakalamıştır ayrıca göz hastalıkları, üroloji, beyin cerrahisi gibi dallarda da her geçen gün kullanım alanı yaygınlaşmaktadır.

Lazerli epilasyon ,dalga boyu belli bazı ışık kaynaklarının etkisi ile tüylerden kurtulmayı sağlayan ,cilde uygun lazer ışığı ile kıl köküne odaklanarak ısıya dönüşen bu şekilde de cevre dokulara ve direkt deriye zarar vermeden kılın kökünü tahrip eden ve oradaki kökte kıl verimini, azaltan bir sistemdir.lazer epilasyonda kullanılan lazer ışını melanin pigmenti aracılığıyla emilir.radyoaktif olmaması da yan etkisi olmamasının kanıtıdır. Lazer günümüzün en sağlıklı yöntemlerindendir. Günümüzde genelde tüy tedavilerinde Alexandrite, Diot ve Nd - Yag lazerler kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Bilgilendirme

Lazer Epilasyonda kullanılan laser ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli laser tekniği ile laser ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Cilde lazer ışığı nasıl etki yaratır ?

Lazer ışını, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Lazer ışını doku üzerine düştüğünde dokunun özelliklerine bağlı olarak üç farklı olay gerçekleşmektedir

  1. Yansıma: Yansıyan ışık çarptığı yere enerji bırakmaz.

  2. Geçirgenlik: Işık, dokudan geçtiğinden dokuya enerji bırakmaz.

  3. Absorbsiyon: Absorbe olan ışık tüm enerjisini çarptığı yere bırakarak ısınmaya neden olur.

İnsan cildi gibi yarı geçirgen dokularda her üç olay birden değişik kombinasyonlar içerisinde görülür.

Lazer Epilasyon amacı ile hangi cihazlar kullanılır?

Alexandrite ve Nd Yag lazer sistemleri epilasyon amaçlı kullanılan sistemlerdir.

Lazer Epilasyon kimlere uygulanabilir?

Regl görmüş olan her yaştaki kişiye koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir.

Uygulamaya nasıl başlanır?

Bu tür lazer uygulamaları (Alexandrite, Nd-Yag) polikliniklerde, hastanelerde, tıp ve dal merkezlerinde Sağlık Bakanlığınca onaylanmış ve ruhsatlandırılmış yerlerde sadece uygulanabilir. Uzman ve yetkili kişilerce uygulama yapılabilir.

Lazer Epilasyonda Başarıyı etkileyen faktörler nelerdir ?

• Hasta bu konuda öncelikle ne kadar bilinçliyse o kadar iyidir.
• Bu tür tıbbi uygulama yapalıcak yer mutlaka poliklinik hastane ve tıp veya dal merkezleri olmalıdır.
• Uygulama yapılan bölgedeki Kıl koyu ve kalınsa sonuç daha iyidir. Çünkü kalın kıl yeterli enerjiyi tutabilir. Bu sayede kıl köküne iletilen yüksek ısı kökü daha kuvvetli tahrip eder.
• İyi sonuç için yeterli derecede enerji kullanılmalıdır. Enerji cildi yakmayacak ama kıl kökünü de tahrip edecek düzeyde olmalıdır.
• Atım süresi cilde ve kıla göre ayarlanmalıdır. Long pulsed lazerler bu nedenle avantajlıdır.
• Kıl rengi siyah ise sonuç en iyidir. Beyaz tüylere lazer etkisizdir.
• İyi ve etkin bir soğutma sistemi etkin dozları kullanmaya imkan verir ve başarıyı arttırır. Komplikasyon oranını düşürür.
• Uygulanan vücut bölgesi başarıyı etkiler. Yüz bölgesi ve kollar problemli bölgelerdir. Koltukaltı genital,bacak bölgesi en iyi cevap alınan bölgelerdir.
• Derin yerleşimli sırt ve göğüs bölgelerinde de bazen sorun yaşanabilir.
• Kişinin genetik yapısı ve kıl yapısı bu parametreleri etkileyebilir.

Yaz aylarında Lazer epilasyon ( Lazerli Epilasyon ) uygulaması yapılabilir mi?

Bu konuda Nd-Yag Lazer en uygunlarındandır. Tam koruma sağlayan, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılarak özellikle Nd-Yag türü lazerlerle lazer`e yaz aylarında da devam edilebilir.

Lazer uygulama süresi ne kadardır ?

Komple bir vücut 30-40 dk. dır. Bir koltuk altı 2-3 dk. Komple yüz genelde 5-7 dk arasıdır. Uygulamayı yapacak kişiye de bağlıdır.

Lazer Epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Yanlızca göz çukuru içine ve kulak deliği içine yapılmamaktadır.

Lazer Epilasyon da her kıl başarı ile yok edilebilir mi?

Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef olarak seçilmiştir. Melanin'in yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olup melanin oranı düşük olan açık renkli kıllarda başarı oranı daha düşüktür. Başarıyı etkileyen bir diğer olay da kişinin ten rengidir ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel tabakasında yer alan melanin fazla olduğu için yan etki riski yüksek olup Lazer Epilasyon amacı ile verilen enerjide dağılacağından başarı oranı düşer. Özetle epilasyondaki başarı kılların koyu ve kalın, ten renginin açık olması ile doğru orantılıdır.

Lazer Epilasyonda Kıl kalınlığı etkili midir?

Lazer Epilasyonda Kıl kalınlığı tedavi etkinliği açısından son derece önemlidir.Kalın kıl ışığı atım süresi içerisinde daha hızlı bir biçimde emer. Genelde, kıl ne kadar koyu renkli olursa tedavi de o kadar etkili olur. Bununla birlikte, açık renkli kıl tedaviye genellikle iyi cevap vermesine rağmen, erken bir düzelme beklemek fazla iyimserlik olacaktır En kolay tedavi edilebilen kombinasyon siyah kıl ve beyaz deri kombinasyonudur.

Bir seansta tüylerden kurtulmak mümkünmüdür?

Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenmekte (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.

Lazer epilasyon`da kaç seans gerekmektedir?

Tüm vücudun kılardan kurtulabilmesi için vücut kılları anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler ilk başta, daha sonra diğer uyuyan kılları komple zaman içinde yok eder. Seans süresi kişinin hormonsal ve fiziksel ve kıl yapısına bağlıdır.

Lazer ışınının epilasyon etkisi nasıl oluşur?

İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yönteminde temel prensip: Kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder. Absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder.
Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2-5 mm altındadır. Epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışının -dalga boyu- cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir.

Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon)`da seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilasyon için, cilt rengi; kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır. Diod Lazer gibi gelişmiş lazer epilasyon teknolojilerinde kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre özel ayarlamalar yapılmasını mümkün kılan gelişmiş bilgisayar sistemleri bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozlarla uygulanması seansların uzamasına, tam tersine yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açmaktadır.

Lazer epilasyon kalıcı sonuçlar vermekte midir?

Evet. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İstenmeyen tüylerde başarı oranı çok yüksektir

Randevu Talep Edin

Bize iletişim bilgilerinizi gönderin, uzman personelimiz sizi arasın.

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - Cuma:09:00 - 19:30
Cumartesi:09:00 - 19:30

Fırsatları Yakalayın

En Son Yazılar

VIEW ALL
    YUKARI